FISU Committees

The Committees assist and advise the Executive Committee in its work

  1. FISU homepage
Navigation :
Back to Committees

Summer Universiade International Technical Committee

The CTI Summer is responsible for : cooperating with the CGS (Sport Management Committee) in drawing up the technical regulations of the Summer Universiade; advising the EC concerning any general problem of a technical nature; controlling the technical conduct of the Summer Universiade

Chair

Jean-Paul CLEMENCON (FRA)

Vice-Chair

To be nominated

Artistic Gymnastics

Holger ALBRECHT (GER)

Technical Delegate

Donatella SACCHI (ITA)

Substitute

Athletics

Tapani ILKKA (FIN)

Technical Delegate

Till LUFFT (GER)

Technical Delegate

Basketball

Kosta ILIEV (BUL)

Technical Delegate

Ulf OHRMAN (SWE)

Technical Delegate

Diving

Michael GEISSBUEHLER (SUI)

Technical Delegate

Donald LEAS (USA)

Technical Delegate

Fencing

Julius KRALIK (SVK)

Technical Delegate

Football

Maz SWEENEY (IRL)

Technical Delegate

Andrey VLASOV (RUS)

Technical Delegate

Judo

Patrice ROGNON (FRA)

Substitute

Sergey TABAKOV (RUS)

Technical Delegate

Rhytmic Gymnastics

Josef ZELLWEGER (SUI)

Technical Delegate

Swimming

Tom BASTER (GBR)

Technical Delegate

Bill WADLEY (USA)

Substitute

Table Tennis

Cheong-Ki CHAN (HKG)

Substitute

Andrzej HREHOROWICZ (POL)

Technical Delegate

Taekwondo

Russell AHN (USA)

Technical Delegate

Rene LEVEAUX (AUS)

Subsitute

Tennis

Naohiro KAWATEI (JPN)

Technical Delegate

Volleyball

Ebrahim KHOSROW (IRI)

Technical Delegate

Gilles LEPINE (FRA)

Technical Delegate

Mykhaylo MELNYK (UKR)

Substitute

Waterpolo

Nikolaos VASILEIOU (GRE)

Technical Delegate

Archery Universiade 2017

Thomas AUBERT (FRA)

Technical Delegate

Juan Carlos HOLGADO (ESP)

Technical Delegate

Badminton Universiade 2017

Dong-Moon KIM (KOR)

Substitute

Bastian KRUSE (GER)

Technical Delegate

Baseball Universiade 2017

Giuseppe GULIZZONI (ITA)

Technical Delegate

Golf Universiade 2017

Barbara ALBISETTI (SUI)

Substitute

Dominic WALL (AUS)

Technical Delegate

Roller Sports Universiade 2017

Huang CHIN-LUNG (TPE)

Technical Delegate

Weightlifting Universiade 2017

Aniko NEMETH-MORA (HUN)

Technical Delegate

Wushu Universiade 2017

Urs KREBS (SUI)

Substitute

Uwan KWOK (INA)

Technical Delegate